Serwisy WPP

Serwis informacyjny DOLMEDIA

Akademia WPP

Centrum Konferencyjne WPP

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.


więcej

Dolnośląski Gryf dla DFME

26.10.17

Dolnośląski Gryf – jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień z dziedziny gospodarki i biznesu w regionie trafił właśnie w ręce Dolnośląskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych. Na gali, jaka odbyła się 23 października w Narodowym Forum Muzyki, statuetkę Gryfa w kategorii „Nagroda za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój dla średnich i dużych przedsiębiorstw” odebrał Mateusz Żeleźnik, dyrektor handlowy w DFME Sp. z o.o.



DFME otrzymała Gryfa za…


Mateusz Żeleźnik: …Za skuteczne zrealizowanie innowacyjnego w skali światowej projektu, dotyczącego silnika synchronicznego dużej mocy z magnesami trwałymi o rozruchu bezpośrednim. Jest to absolutnie unikalne rozwiązanie, które pozwala naszemu klientowi, użytkownikowi, na optymalizację wykorzystania jego wewnętrznych zasobów. Mam na myśli oszczędności wynikające zarówno ze zmniejszenia zużycia energii elektrycznej (o około 20 proc.), jak również oszczędności z tytułu wyeliminowania lub ograniczenia w znacznym stopniu konieczności bieżącej obsługi silnika, w tym kosztów części zamiennych, również kosztów części zamiennych tych urządzeń pomocniczych, które zostały wykluczone dzięki zastosowaniu naszego silnika. Ponadto, dzięki specyficznej budowie, silnik posiada zabezpieczenia przed uszkodzeniem w warunkach normalnej pracy u klienta. Przy czym te „normalne warunki” to w istocie warunki trudne – jak np. praca przy wysokiej wilgotności powietrza, czy przy wysokim zapyleniu; na tego rodzaju zjawiska nasz silnik jest odporny.

 

Prototypowy projekt silnika – począwszy od fazy koncepcyjnej poprzez produkcję aż po testy – wymagał zapewne sporych nakładów…


Tak, to prawda – traktujemy to działanie jako naszą najważniejszą inwestycję w ostatnich latach i liczymy na to, że tego rodzaju maszyny zapewnią przyszłość naszej firmie. DFME zainwestowało w 2015 roku w ten projekt znaczną ilość pieniędzy, czasu, wiedzy i zaangażowania wszystkich pracowników, w 35% procentach zrefinansowanych z grantu. Silniki wyprodukowano w ramach umowy nr GEKON2/O2/268341/4/2015 o wykonanie i finansowanie projektu realizowanego w ramach programu GEKON – Generator Koncepcji Ekologicznych pt. „Konstrukcja, wykonanie i próby typoszeregu prototypów dużych silników synchronicznych z magnesami trwałymi”. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Muszę tu podkreślić, że przechodząc przez ścieżkę starań o dofinansowanie, nasz projekt uzyskiwał wyłącznie pozytywne oceny. Ba, byliśmy obok konsorcjów uczelnianych jedynym przedsiębiorstwem, które w tamtym momencie otrzymało dofinasowanie z projektu GEKON. Zadanie zrealizowaliśmy w wyznaczonym czasie, osiągając przy tym deklarowane parametry co do efektów ekologicznego i ekonomicznego.

 

Jak więc w praktyce sprawdzają się silniki?


Bardzo dobrze. Mamy same pozytywne opinie. Spełniając zakładane parametry, na każdym kroku udowadniają swoją wartość dla klienta, co cieszy nas najbardziej. Pierwszy silnik pracuje już półtora roku. W tym czasie przeszedł chyba przez wszystkie możliwe kataklizmy, jakie mogą się u klienta zdarzyć, łącznie z tym, że zalany był mieszaniną wody i przetwarzanego przez klienta koncentratu. Po takim zdarzeniu normalny silnik musiałby natychmiast trafić do remontu kapitalnego, a nasz przetrwał je bez problemu i w zasadzie natychmiast był gotowy do dalszego użytku.

 

Jak wygląda zainteresowanie rynku tak nowatorskim produktem?


Właśnie dlatego, że jest tak nowatorski, to wielu klientów podchodzi do niego w sposób, powiedziałbym, konserwatywny. W pewnym sensie trzeba to zrozumieć – mówimy o maszynach, które zazwyczaj zarządzają najważniejszym procesem produkcyjnym u naszego klienta, stąd obawa przed – zdaniem klienta – jakimś ryzykiem. Mimo to decyzje, które podjęliśmy w 2014 r., dotyczące przeprowadzenia projektu wyprodukowania prototypów, były decyzjami słusznymi. Powstały maszyny innowacyjne w skali świata, a co również istotne – dedykowane pod konkretną potrzebę klienta, maszyny te zostały następnie w pełni przebadane zarówno przez nas, jak i na stanowisku pracy u klienta, i tym samym potwierdziły swoją wartość. W naszym biznesie tego rodzaju rozwiązania technologiczne, konstrukcyjne, potrzebują czasu, by udowodnić zainteresowanym, że nie tylko już dziś przyniosą wymierne korzyści ekonomiczne i ekologiczne, ale że będą równie niezawodne, jak inne silniki produkowane przez nas, czy przez Dolmel w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. A kwestia pozyskania nowych klientów? Mogę zdradzić w tej chwili tylko tyle, że jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów z partnerami zarówno z Polski, jak i zagranicy.

 

Gryf doda Wam skrzydeł w tych działaniach?


Oczywiście, jesteśmy dumni z nagrody, ale sama nagroda nie spowoduje natychmiast napływu dodatkowych zamówień, choć nie miałbym nic przeciwko, aby tak było… Gryf to bardziej wyraz uznania dla pracy wykonanej przez cały zespół DFME w ramach projektu GEKON, pracy, za którą przy tej okazji po raz kolejny chciałbym podziękować koleżankom i kolegom. To również motywacja, by dalej propagować to innowacyjne rozwiązanie na rynku, rozwijać je i w konsekwencji pozyskiwać następne projekty, następnych klientów, na dowolnych rynkach na świecie.

 

Jestem także przekonany, że nasz Gryf to również symbol uznania dla całego sektora inteligentnej specjalizacji Dolnego Śląska, jaką jest budowa maszyn, w szczególności maszyn elektrycznych. My, jako Dolnośląska Fabryka Maszyn Elektrycznych, jesteśmy tylko składnikiem tej układanki. Proszę zauważyć, że sam teren WPP to 70 lat historii, tradycji w dziedzinie konstrukcji i budowy maszyn elektrycznych. To firmy post-dolmelowskie, których jest tu kilka. Każda z nas, z firm wywodzących się z Dolmelu, na co dzień podejmuje wyzwania zmierzające ku zwiększaniu innowacyjności produktowej i procesowej. I każda z tych firm być może równie mocno zasługuje na tego rodzaju nagrodę. Dlatego Dolnośląskiego Gryfa traktuję jako symbol, jako wskazanie, że można być innowacyjnym nie tylko w biznesach kreatywnych, takich jak firmy informatyczne, z natury rzeczy do tego predystynowanych, ale również w przemyśle ciężkim.

 

Dziękujemy za rozmowę.


Na zdj.: Mateusz Żeleźnik


komentarze

Brak komentarzy
znajdź firmę

Firmy w WPP

Spis firm prowadzących działalność na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Dodaj swoją firmę lub zamieść wizytówkę.

Strefa Rady Parku

Czym jest Rada Parku Władze Rady Parku Spotkania Rady Parku Dołącz do nas - wypełnij deklarację Uczestnika WPP
Dla zalogowanych:
Nasze działania Prezentacje, dokumenty, korespondencja Ważne ogłoszenia / komunikaty Skontaktuj się / zgłoś sprawę
Jeśli jesteś członkiem Rady Parku i chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów w tym dziale, zaloguj się.
Jeśli nie znasz lub zapomniałeś swój login lub hasło - skontaktuj się z administratorem serwisu.
Strefa Rady Parku jest redagowana przez władze Rady Parku.

Strefa Uczestnika Parku

Wykaz Uczestników Parku Jak zostać Uczestnikiem Parku
W Strefie Uczestnika Parku może zarejestrować się każdy pracownik firmy będącej Uczestnikiem Parku.
Po zalogowaniu się możesz dodawać komentarze do artykułów, newsy, oferty i ogłoszenia oraz zredagować wizytówkę swojej firmy. Szczegóły w Regulaminie.

Nie masz jeszcze konta a Twoja firma jest Uczestnikiem Parku?
załóż konto