
Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.
więcej
Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.
Rozwój i finansowanie parków przemysłowych i technologicznych, inkubatorów dla startupów oraz specjalnych stref ekonomicznych – to tematy, które zgłębiają uczestnicy trwającej od poniedziałku, 6 lutego, wizyty studyjnej z Ukrainy. Goście spędzili dwa pierwsze dni we Wrocławskim Parku Przemysłowym. Następnie udali się z wizytą do Concordia Design, ARAWu, Centrum Innowacji 3M, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Invest Park i Wrocławskiego Parku Technologicznego.
Wizyta studyjna jest kolejnym krokiem zacieśniania współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami po grudniowym wydarzeniu online pt. „Tworzenie i zarządzanie parkami przemysłowymi na Ukrainie – wymiana doświadczeń z partnerami z Polski”. Organizatorem obu wydarzeń jest wrocławska Fundacja Partnerstwa Międzynarodowego, reprezentowana przez koordynatora – prezesa fundacji Bartłomieja Ostrowskiego, a partnerem ze strony WPP jest DOZAMEL – podmiot zarządzający Wrocławskim Parkiem Przemysłowym.
Wśród ponad dwudziestoosobowej grupy uczestników wizyty studyjnej, których gościliśmy w WPP w dniach 6-7 lutego, był Wicemer Winnicy Andrii Ocheretnyi oraz przedstawiciele zarządów miast, rad miejskich i urzędów miast: Winnica (Vinnytsia), Fastów (Fastiv), Sławutycz (Slawutych), Kamionka Bużańska (Kamjanka-Buźka), Łanowce a także Lwowa, Tarnopola i Drohobycza. Gościem honorowym był Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu Yurii Tokar.
Po wystąpieniach powitalnych przedstawicieli gości i gospodarzy – konsula generalnego Yurii Tokara, Wicemera Winnicy Andrii Ocheretnyi, Prezesa Fundacji Partnerstwa Międzynarodowego Bartłomieja Ostrowskiego oraz Członka Zarządu DOZAMEL Andrzeja Dąbrowskiego, uczestnicy wysłuchali prezentacji na temat powstania i funkcjonowania Wrocławskiego Parku Przemysłowego, którą przedstawił Piotr Kubiński, Dyrektor Biura Strategii i Marketingu DOZAMEL. Sporo czasu przeznaczono na sesję pytań i odpowiedzi, podczas której rozmawiano m.in. o formach finansowania parków przemysłowych, roli i statusie operatora parku, pozyskiwaniu inwestorów, a także o zagadnieniach związanych z dostępem do mediów.
Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wizyty w WPP było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy DOZAMELEM, który w 2005 r. współtworzył Park i jest podmiotem zarządzającym Wrocławskim Parkiem Przemysłowym, a samorządem Miasta Winnica, który zarządza trzema parkami przemysłowymi i technologicznymi.
Po obiedzie goście udali się na spacer po WPP – do obiektów DOZAMEL, związanych z ofertą usług przemysłowych, świadczonych przez Spółkę firmom prowadzącym tu swoją działalność. Na trasie spaceru znalazły się: wysokosprawna kogeneracja gazowa, zaopatrująca dzierżawców w ciepło i energię elektryczną, produkowane z gazu ziemnego, nawa hali przemysłowej C5, na przykładzie której przedstawiono usługi związane z serwisem urządzeń dźwignicowych oraz bocznica kolejowa, służąca do transportu ponadgabarytowego, a także do przeładunków z kontenerów kolejowych na samochody ciężarowe w usłudze transportu ostatniej mili. Ostatnim punktem wizyty w Parku było Centrum BHP WPP, które oprócz sprzedaży artykułów bhp w salonie sprzedaży i poprzez sklep internetowy, oferuje nowoczesne usługi automatyzacji zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej, narzędzia i sprzęt specjalistyczny z wykorzystaniem urządzeń vendingowych i autorskiej platformy B2B.
Drugi dzień w WPP był przede wszystkim dniem warsztatów, przygotowanych przez przedstawicieli podmiotów zewnętrznych: SOOIPP – Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, w osobach: Marzeny Mażewskiej - Pełnomocnika ds. Standardów SOOIPP, Marka Winkowskiego – Wiceprezesa SOOIPP i Piotra Kubińskiego – obecnego Prezesa SOOIPP oraz DAWG – Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, reprezentowanej przez Agnieszkę Mąkę, Kierowniczkę Działu Projektów Europejskich i Grzegorza Małygę, Zastępcę Kierownika Działu Współpracy Międzynarodowej. W trakcie warsztatów uczestnicy w grupach analizowali, a następnie wspólnie omawiali, zagadnienia związane z pożądanymi uregulowaniami prawnymi na poziomie krajowym i lokalnym, dotyczącymi tworzenia i zarządzania parkami przemysłowymi w Ukrainie. Dyskutowano na temat oczekiwań krajowego biznesu w zakresie regulacji podatkowych i praw majątkowych oraz zachęt dla pozyskania inwestorów zagranicznych. Zastanawiano się także nad potrzebami samych parków przemysłowych – pod kątem kompetencji potrzebnych w skutecznym przyciąganiu inwestorów.
Na podstawie przedyskutowanych na warsztatach zagadnień i wypracowanych w oparciu o nie wniosków powstanie syntetyczny dokument opisujący zasady funkcjonowania i najważniejsze potrzeby parków przemysłowych w Ukrainie, który posłuży do dalszych prac na rozwojem i pozyskiwaniem finansowania dla tych form aktywizacji ukraińskiej gospodarki oraz wskaże obszary dalszej międzynarodowej współpracy.
Ze strony DOZAMEL - gospodarza dwóch pierwszych dni wizyty studyjnej w WPP – bardzo dziękujemy wszystkim gościom, organizatorom i partnerom wydarzenia, wierząc że był to owocny czas, który dostarczył wartościowej wiedzy i cennych inspiracji.
Wydarzenie miało miejsce w przyjaznym i nowoczesnym wnętrzu Centrum Konferencyjnego WPP, zaś o obiady i przerwy kawowe dla uczestników wizyty zadbała niezawodna Restauracja Fabryczna.