Serwisy WPP

Serwis informacyjny DOLMEDIA

Akademia WPP

Centrum Konferencyjne WPP

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.


więcej

Wizyta studyjna przedstawicieli Ukrainy we Wrocławskim Parku Przemysłowym

09.02.23

Rozwój i finansowanie parków przemysłowych i technologicznych, inkubatorów dla startupów oraz specjalnych stref ekonomicznych – to tematy, które zgłębiają uczestnicy trwającej od poniedziałku, 6 lutego, wizyty studyjnej z Ukrainy. Goście spędzili dwa pierwsze dni we Wrocławskim Parku Przemysłowym. Następnie udali się z wizytą do Concordia Design, ARAWu, Centrum Innowacji 3M, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Invest Park i Wrocławskiego Parku Technologicznego.Wizyta studyjna jest kolejnym krokiem zacieśniania współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami po grudniowym wydarzeniu online pt. „Tworzenie i zarządzanie parkami przemysłowymi na Ukrainie – wymiana doświadczeń z partnerami z Polski”. Organizatorem obu wydarzeń jest wrocławska Fundacja Partnerstwa Międzynarodowego, reprezentowana przez koordynatora – prezesa fundacji Bartłomieja Ostrowskiego, a partnerem ze strony WPP jest DOZAMEL – podmiot zarządzający Wrocławskim Parkiem Przemysłowym.

 

Wśród ponad dwudziestoosobowej grupy uczestników wizyty studyjnej, których gościliśmy w WPP w dniach 6-7 lutego, był Wicemer Winnicy Andrii Ocheretnyi oraz przedstawiciele zarządów miast, rad miejskich i urzędów miast: Winnica (Vinnytsia), Fastów (Fastiv), Sławutycz (Slawutych), Kamionka Bużańska (Kamjanka-Buźka), Łanowce a także Lwowa, Tarnopola i Drohobycza. Gościem honorowym był Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu Yurii Tokar.


Po wystąpieniach powitalnych przedstawicieli gości i gospodarzy – konsula generalnego Yurii Tokara, Wicemera Winnicy Andrii Ocheretnyi, Prezesa Fundacji Partnerstwa Międzynarodowego Bartłomieja Ostrowskiego oraz Członka Zarządu DOZAMEL Andrzeja Dąbrowskiego, uczestnicy wysłuchali prezentacji na temat powstania i funkcjonowania Wrocławskiego Parku Przemysłowego, którą przedstawił Piotr Kubiński, Dyrektor Biura Strategii i Marketingu DOZAMEL. Sporo czasu przeznaczono na sesję pytań i odpowiedzi, podczas której rozmawiano m.in. o formach finansowania parków przemysłowych, roli i statusie operatora parku, pozyskiwaniu inwestorów, a także o zagadnieniach związanych z dostępem do mediów.

 

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wizyty w WPP było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy DOZAMELEM, który w 2005 r. współtworzył Park i jest podmiotem zarządzającym Wrocławskim Parkiem Przemysłowym, a samorządem Miasta Winnica, który zarządza trzema parkami przemysłowymi i technologicznymi.

 

Po obiedzie goście udali się na spacer po WPP – do obiektów DOZAMEL, związanych z ofertą usług przemysłowych, świadczonych przez Spółkę firmom prowadzącym tu swoją działalność. Na trasie spaceru znalazły się: wysokosprawna kogeneracja gazowa, zaopatrująca dzierżawców w ciepło i energię elektryczną, produkowane z gazu ziemnego, nawa hali przemysłowej C5, na przykładzie której przedstawiono usługi związane z serwisem urządzeń dźwignicowych oraz bocznica kolejowa, służąca do transportu ponadgabarytowego, a także do przeładunków z kontenerów kolejowych na samochody ciężarowe w usłudze transportu ostatniej mili. Ostatnim punktem wizyty w Parku było Centrum BHP WPP, które oprócz sprzedaży artykułów bhp w salonie sprzedaży i poprzez sklep internetowy, oferuje nowoczesne usługi automatyzacji zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej, narzędzia i sprzęt specjalistyczny z wykorzystaniem urządzeń vendingowych i autorskiej platformy B2B.

 

Drugi dzień w WPP był przede wszystkim dniem warsztatów, przygotowanych przez przedstawicieli podmiotów zewnętrznych: SOOIPP – Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, w osobach: Marzeny Mażewskiej - Pełnomocnika ds. Standardów SOOIPP, Marka Winkowskiego – Wiceprezesa SOOIPP i Piotra Kubińskiego – obecnego Prezesa SOOIPP oraz DAWG – Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, reprezentowanej przez Agnieszkę Mąkę, Kierowniczkę Działu Projektów Europejskich i Grzegorza Małygę, Zastępcę Kierownika Działu Współpracy Międzynarodowej. W trakcie warsztatów uczestnicy w grupach analizowali, a następnie wspólnie omawiali, zagadnienia związane z pożądanymi uregulowaniami prawnymi na poziomie krajowym i lokalnym, dotyczącymi tworzenia i zarządzania parkami przemysłowymi w Ukrainie. Dyskutowano na temat oczekiwań krajowego biznesu w zakresie regulacji podatkowych i praw majątkowych oraz zachęt dla pozyskania inwestorów zagranicznych. Zastanawiano się także nad potrzebami samych parków przemysłowych – pod kątem kompetencji potrzebnych w skutecznym przyciąganiu inwestorów.

Na podstawie przedyskutowanych na warsztatach zagadnień i wypracowanych w oparciu o nie wniosków powstanie syntetyczny dokument opisujący zasady funkcjonowania i najważniejsze potrzeby parków przemysłowych w Ukrainie, który posłuży do dalszych prac na rozwojem i pozyskiwaniem finansowania dla tych form aktywizacji ukraińskiej gospodarki oraz wskaże obszary dalszej międzynarodowej współpracy.

 

Ze strony DOZAMEL - gospodarza dwóch pierwszych dni wizyty studyjnej w WPP – bardzo dziękujemy wszystkim gościom, organizatorom i partnerom wydarzenia, wierząc że był to owocny czas, który dostarczył wartościowej wiedzy i cennych inspiracji.

Wydarzenie miało miejsce w przyjaznym i nowoczesnym wnętrzu Centrum Konferencyjnego WPP, zaś o obiady i przerwy kawowe dla uczestników wizyty zadbała niezawodna Restauracja Fabryczna.


komentarze

Brak komentarzy
znajdź firmę

Firmy w WPP

Spis firm prowadzących działalność na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Dodaj swoją firmę lub zamieść wizytówkę.

Strefa Rady Parku

Czym jest Rada Parku Władze Rady Parku Spotkania Rady Parku Dołącz do nas - wypełnij deklarację Uczestnika WPP
Dla zalogowanych:
Nasze działania Prezentacje, dokumenty, korespondencja Ważne ogłoszenia / komunikaty Skontaktuj się / zgłoś sprawę
Jeśli jesteś członkiem Rady Parku i chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów w tym dziale, zaloguj się.
Jeśli nie znasz lub zapomniałeś swój login lub hasło - skontaktuj się z administratorem serwisu.
Strefa Rady Parku jest redagowana przez władze Rady Parku.

Strefa Uczestnika Parku

Wykaz Uczestników Parku Jak zostać Uczestnikiem Parku
W Strefie Uczestnika Parku może zarejestrować się każdy pracownik firmy będącej Uczestnikiem Parku.
Po zalogowaniu się możesz dodawać komentarze do artykułów, newsy, oferty i ogłoszenia oraz zredagować wizytówkę swojej firmy. Szczegóły w Regulaminie.

Nie masz jeszcze konta a Twoja firma jest Uczestnikiem Parku?
załóż konto