Serwisy WPP

Serwis informacyjny DOLMEDIA

Akademia WPP

Centrum Konferencyjne WPP

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych powołane zostało w listopadzie 2008 roku. Jest ono kontynuacją istniejącego od 2007 roku porozumienia pod nazwą Krajowe Forum Parków Przemysłowych.


więcej

Relacja ze spotkania z Ekspertem- Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE Banku

14.10.11

Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku 6 października był gościem Akademii WPP. W ramach Spotkań z Ekspertem oraz Spotkań Biznesowych Zachodniej Izby Gospodarczej, E. Pytlarczyk wygłosił wykład pt. „Korekta scenariuszy gospodarczych i rynkowych na lata 2012 - 2013”.



Mówiąc o sytuacji światowej gospodarki E. Pytlarczyk podkreślił, że również w Polsce obserwujemy symptomy spowolnienia gospodarczego – mimo iż ostatnie dane (dotyczące chociażby produkcji przemysłowej czy sprzedaży) były bardzo dobre. Jeśli jednak zagłębić się w nie bardziej, spojrzeć w szerszym kontekście, widać, że nie uda się naszej gospodarce uniknąć spowolnienia – podkreślał gość. Pierwsze oznaki widać w poziomie zatrudnienia - optymizm firm jest tu zdecydowanie mniejszy.

 

Czy jednak perspektywy są tak złe jak w 2009 roku?– zastanawiał się E. Pytlarczyk. Otóż, zdaniem gościa Akademii, jest jasny punkt– to inwestycje. Między rokiem 2009, a 2011 zanotowano niewielkie odbicie– firmy wstrzymywały inwestycje nie będąc pewnymi przyszłości. To powinno pozytywnie skutkować w procesie inwestycyjnym roku 2012, gdyż maksymalne wykorzystanie istniejących możliwości produkcyjnych doprowadziło do ich spadku. Stąd – podkreślał E. Pytlarczyk– nie powinniśmy obawiać się takiego ograniczenia akcji inwestycyjnej, jakie miało miejsce w 2009 roku.

 

Również nasz sektor finansowy, sektor bankowy jest znacznie lepiej przygotowany do wyzwania jakim będzie recesja w strefie euro, niż zdarzyło się to w 2009 r.– kontynuował Pytlarczyk. Sytuacja polskich banków jest, jakkolwiek kuriozalnie to zabrzmi– mówił gość- dużo lepsza niż np. bardziej konserwatywnych banków niemieckich. To wynika chociażby z wysokiego poziomu zaufania społeczeństwa polskiego do banków– 70 proc. naszego społeczeństwa ufa bankom, podczas gdy w Niemczech jest to tylko 7 proc. Nasze banki mają więc z jednej strony konsumentów powierzających im swoje oszczędności, z drugiej  natomiast poduszkę płynnościową budującą przedsiębiorstwa. Spodziewam się – mówił E. Pytlarczyk – że banki będą chciały podtrzymać akcję inwestycyjną i przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na kredytowanie przez system bankowy walki z malejącymi zdolnościami produkcyjnymi.

 

W tym właśnie aspekcie różnię się od moich kolegów analityków– mówił gość. Jestem bardziej optymistyczny– widzę mniejsze prawdopodobieństwo realizacji scenariusza z 2009 roku, czyli tąpnięcia inwestycji. Po prostu jest inny punkt startowy. Oczywiście, jeżeli sytuacja w strefie euro pogorszy się i rynek dla polskich produktów znacznie się skurczy, to tych inwestycji jednak może nie być. Mimo wszystko, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, to możemy zakładać o łagodny scenariusz na 2012 – podkreślał gość.

 

Dużo bardziej zmartwiony jestem sytuacją polskich konsumentów – kontynuował  Pytlarczyk. 2009 rok to była mocna stagnacja konsumpcji, jednak, m.in. dzięki temu, że dość szybko zadziałały automatyczne stabilizatory, konsumenci bardzo szybko zaczęli z powrotem wydawać. Teraz sytuacja wygląda gorzej. Mamy tak poważne negatywne wydarzenia jak szok cenowy, który uszczuplił dochód rozporządzalny, rosła też inflacja paliwowo - energetyczno - żywnościowa. No i kredyty „frankowe”. To są czynniki z powodu których już w przyszłym roku będziemy widzieli dość mocne wyhamowanie konsumpcji prywatnej. Kluczowa jest tu polityka fiskalna – zarówno dla konsumpcji, inwestycji jak i całego PKB, podkreślał E. Pytlarczyk.

 

 

Organizatorami spotkania byli: BRE Bank SA, Zachodnia Izba Gospodarcza oraz DOZAMEL Sp. z o.o. – podmiot zarządzający Wrocławskim Parkiem Przemysłowym.

(Dolmedia)

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


znajdź firmę

Firmy w WPP

Spis firm prowadzących działalność na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Dodaj swoją firmę lub zamieść wizytówkę.

Strefa Rady Parku

Czym jest Rada Parku Władze Rady Parku Spotkania Rady Parku Dołącz do nas - wypełnij deklarację Uczestnika WPP
Dla zalogowanych:
Nasze działania Prezentacje, dokumenty, korespondencja Ważne ogłoszenia / komunikaty Skontaktuj się / zgłoś sprawę
Jeśli jesteś członkiem Rady Parku i chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów w tym dziale, zaloguj się.
Jeśli nie znasz lub zapomniałeś swój login lub hasło - skontaktuj się z administratorem serwisu.
Strefa Rady Parku jest redagowana przez władze Rady Parku.

Strefa Uczestnika Parku

Wykaz Uczestników Parku Jak zostać Uczestnikiem Parku
W Strefie Uczestnika Parku może zarejestrować się każdy pracownik firmy będącej Uczestnikiem Parku.
Po zalogowaniu się możesz dodawać komentarze do artykułów, newsy, oferty i ogłoszenia oraz zredagować wizytówkę swojej firmy. Szczegóły w Regulaminie.

Nie masz jeszcze konta a Twoja firma jest Uczestnikiem Parku?
załóż konto